Image Image Image Image Image Image Image Image Image
[ X ]

TYMCZASOWE ZASADY FUNKCJONOWANIA MBS

Szanowni Państwo,

mając na względzie bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników informujemy, że z dniem 16/03/2020 r. Zarząd MBS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. podjął decyzję o tymczasowym ograniczeniu bezpośredniej obsługi Klientów w oddziałach MBS. W związku z powyższym wprowadzamy następujące procedury obsługi:

  1. prosimy o składanie zamówień wyłącznie drogą elektroniczną lub telefoniczną
  2. po przyjeździe do MBS po odbiór towaru zostań w samochodzie, skontaktuj się telefonicznie z obsługą hurtowni pod numerem:
  1. Poczekaj w samochodzie, przygotujemy Twoje zamówienie w możliwie najkrótszym czasie i dostarczymy do Twojego pojazdu

  2. Jeśli będziesz płacił kartą lub gotówką, zaprosimy Cię do miejsca, w którym będziesz mógł zapłacić

  3. W trakcie czynności nasi pracownicy zachowają bezpieczny dystans – ok. 1,5m

  4. Zapraszamy do zamawiania materiałów transportem MBS!

Wszystkie numery naszych telefonów stacjonarnych, komórkowych oraz poczta elektroniczna są aktywne i pozostają do Państwa dyspozycji. Wykaz numerów i danych kontaktowych naszych handlowców znajdziecie Państwo na stronach: www.mbs.wroc.pl/kontakt

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-16:30

Dostawy są realizowane terminowo, a w naszej firmie wdrożone zostały wszystkie procedury zalecane przez GIS. Bezpieczeństwo naszych Klientów i Pracowników jest dla nas najwyższym priorytetem.

Przepraszamy za niedogodności i liczymy na Państwa zrozumienie. Zadbajmy wspólnie o zdrowie naszych bliskich.

Zarząd MBS sp. z o.o. sp. k.

06 cze

By

Jak pomalować klatkę schodową?

6 czerwca 2013 | By |

Nasza polska rzeczywistość pięknieje. Przechadzamy się rozświetlonymi ulicami, pracujemy w nowoczesnych biurowcach, odwiedzamy kapiące przepychem galerie handlowe i minimalistyczne muzea. Wnętrza naszych mieszkań pokazujemy w kolorowych magazynach, chwalimy się nimi przed znajomymi. Zatrudniamy specjalistę od dekoracji, aranżacji czy oświetlenia. W naszych codziennych wędrówkach jest jednak nadal jeden słaby punkt – klatki schodowe. Oczywiście nie mówimy tu o częściach wspólnych nowoprojektowanych budynków mieszkalnych, lecz blokach powojennych, osiedlach z wielkiej płyty i pierwszych realizacjach lat 90.

Tu estetyka stanęła na etapie siermiężnych lat 70. I nie pomagają kolejne remonty – lamperia nadal lamperią stoi, pistacjowa czy w kolorze musztardy straszy tak, jak straszyła. Czy może być inaczej? Oczywiście, może! Wprawdzie z różnych stron słyszę w mojej praktyce zawodowej demotywujące: TAK się nie robi, ale ja wiem, że owszem, że TAK się robi. TAK, czyli inaczej.

Korzystając z wypracowanych już trendów wnętrzarskich, które z taką lubością stosujemy w naszych mieszkaniach. Chciałabym pokazać kilka możliwości pomalowania ścian klatki schodowej. Zależy mi na tym, żeby poniższe pomysły nie zawierały żadnych droższych niż farby materiałów wykończeniowych, żeby wytrącić wątpiącym kolejny (ekonomiczny) argument z ręki. Poruszamy się nadal w najniższym poziomie cenowym, uruchamiając jedynie wyobraźnię. Jest to namiastka tego, co można zrobić z wykorzystaniem tylko i wyłącznie farby, ale może stać się inspiracją dla odważniejszych działań twórczych.

lamperia - rys1-rys2-caparol

Oswoić lamperię

Za „tradycyjną” lamperią mogą przemawiać różne względy funkcjonalne. Do tej pory wykonywano ją malując farbą olejną – zmywalną (ale „zdrapywalną”, szczególnie jeśli zdrapujący użyje do swojego procederu klucza lub kapsla), do mniej więcej połowy wysokości ściany. W jakimś pięknym kolorze. Możemy więc założyć, że nadal będzie to farba olejna, a lamperia będzie malowana do pewnej wysokości. Proponuję jednak inaczej potraktować styk dwóch farb – matowej i błyszczącej – ot, choćby przenikającym się, bardzo tradycyjnym, ba, nawet klasycznym dekorem – meandrem. Wzór wykonany zostanie z użyciem powszechnie stosowanych szablonów malarskich.

Część górna i dolna ściany powinny być pomalowane w tym samym kolorze, zestawiając farbę matową z błyszczącą. Wówczas wzór będzie subtelny i delikatny, widoczny pod odpowiednim kątem, zanikający pod innym. Możemy zadziałać bardziej odważnie i ową lamperią i jej horyzontalnym układem podkreślić dynamikę miejsca, w którym się znajdujemy, podkreślić ruch i kierunek góra – dół. W tym celu na ścianie pojawia się pasek (tu niebieski, ale w rzeczywistości w stu innych kolorach), dodatkowo oddzielając farbę olejną od pozostałej części ściany. Co Państwo na to?

Malujemy inaczej

A gdyby tak pójść krok dalej i zrezygnować z podziału poziomego? Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ta samą farbą olejną pomalować ścianę do samej góry. Dlaczego nie? A może zastosujmy też przy okazji farby wykonane w nowszej technologii? Producenci elewacyjnych powłok malarskich zapewniają, że ich produkty świetnie sprawdzają się też we wnętrzach użytkowych. Na przykład farba silikonowa – jest całkowicie zmywalna i posiada podwyższoną odporność na szorowanie (jeśli chodzi o wydrapywanie, nadal jesteśmy niestety bezsilni…).

Kolejny przykład pokazuje więc coś, co większość Państwa zna z własnych domów – jest to zasada podkreślenia jednej ściany wyróżniającym się kolorem. Można podkreślać jedną ze ścian biegu schodów, ścianę z oknem lub tę z drzwiami do mieszkań. Wszystkie piętra mogą być malowane z wykorzystaniem tego samego koloru, ale można tez różnicować kolory z piętra na piętro, co korzystniej wpływa na poczucie identyfikacji mieszkańców . Elementem, który w tej opcji występuje wyraźniej niż w poprzednich jest podkreślenie wejść do mieszkań poprzez wykonanie ujednoliconych obramowań drzwi. Te również mogą przybierać różne formy – symetryczne lub nie, pionowe i poziome, nieregularne…

lamperia - rys3-rys4-caparol

Rysunek 4 przedstawia następny znany już wszystkim zabieg – wprowadzenie malowane – go za pomocą szablonu powtarzalnego wzoru na ścianie, którą chce się podkreślić. Dobór szablonów – znowu nieograniczony, ten przedstawiony na rysunku zaczerpnięto ze strony www.naklejkowo.pl, jako przykład. Klatka schodowa staje się naprawdę wyjątkowa…Przygotowawszy Państwa do lekkich ekstrawagancji, chciałabym zaproponować jeszcze jeden wzór w dwóch wariantach kolorystycznych – dla odważnych i bardzo odważnych.

Nieregularne, geometryczne kształty malujemy na dowolne kolory, a przy mniejszych klatkach kolory można ograniczyć tylko do jednej ze ścian, na pozostałych malując tylko linie oddzielające części błyszczące od matowych (jeśli nadal pozostajemy zwolennikami farb olejnych).

Przy remontowaniu zastałej przestrzeni będziemy się zmagać z kilkoma nieprzewidzianymi zagadnieniami. Jednym z nich są kolory drzwi wejściowych do mieszkań – wszystkie możliwe. Część, tych niewymienionych na nowe, maluje się zazwyczaj zgodnie z projektem, reszta oczywiście pozostaje w kolorach tęczy. Stąd zachęcam do stosowania obramowań wokół drzwi, najlepiej w neutralnym kolorze. Pas odetnie kolory, na które nie mamy wpływu od reszty przemyślanej kompozycji. Okaże się też, że przyciski dzwonków znajdują się na rożnych wysokościach, a na ścianach widoczna jest plątanina rur gazowych, kabli teletechnicznych i różnego rodzaju liczników.

lamperia-rys5-caparol

Okablowanie można chować w bruzdy (przy większych nakładach finansowych), wysokość występowania przycisków można ujednolicić, ale całego narastającego latami instalacyjnego chaosu nie uda się uporządkować. Taka jest specyfika tych przestrzeni i projektując klatkę schodową należy wziąć ją pod uwagę.

Pozwolą Państwo, że w tym momencie przerwę mnożenie kolejnych przykładów. Możliwości pomalowania zwykłej klatki schodowej jest jeszcze mnóstwo. Można szukać stylu klasycznego lub współczesnego, przestrzeń może stać się romantyczna lub chłodna jak grudniowy poranek. Granicą jest nasza wyobraźnia, która granic przecież nie ma. Proszę o tym pamiętać przy kolejnych remontach.

Może to właśnie Państwa budynek będzie kolejnym, który przyłączy się do akcji „Lamperiom mówimy nie”?

Włodzimierz Krupa – Dyrektor Techniczny Caparol Polska Sp. z o.o.:

Ściany korytarzy i klatek schodowych zalicza się do najbardziej obciążonych powierzchni wewnątrz budynków. Oprócz ciągłego wycierania, drapania czy uderzania podczas codziennej eksploatacji narażone są także na intensywne brudzenie rękoma czy butami.

Caparol oferuje wykańczanie tych powierzchni metodami odpornymi na uszkodzenia a jednocześnie stosunkowo łatwymi w naprawie czy konserwacji:

Tynki mozaikowe – wykonane z bardzo drobnych kolorowych kamyczków w dowolnych zestawieniach kolorystycznych – estetyczne, bardzo trwałe, maskujące niedoskonałości podłoża, łatwe w punktowej naprawie, bardzo odporne mechanicznie rozwiązanie do powierzchni często uszkadzanych;

Farby lateksowe – eleganckie i trwałe rozwiązanie tam, gdzie problemem jest utrzymanie w czystości łącznie z dezynfekowaniem, ale nie koniecznie częste naprawy mechaniczne;

Wodne żywice epoksydowe – do wykonywania niezwykle odpornych na wszystkie możliwe obciążenia powierzchni, także do renowacji zużytych starych lamperii olejnych.

Wszystkie rozwiązania Caparol można zrealizować z uwzględnieniem zasad kontrastowego zestawiania kolorów ułatwiającego orientację w przestrzeni wąskich klatek i korytarzy, także w warunkach niedostatecznego oświetlenia, niezwykle ważną dla osób starszych i wymagających specjalnej opieki.

samtex-20-elf-premium-color-caparol

TEKST: Małgorzata Borys

Źródło: Administrator 1/2013